בחודש יולי 2017 נפל דבר במערכת המשפט, עקב פסיקה תקדימית מספר 919 של בית המשפט העליון בנושא אופן התשלום של אב גרוש לילדיו שהם מעל גיל 6 עבור דמי מזונות.

תשלום מזונות לילדים מעל גיל 6

לאורך שנים רבות קבעו בתי המשפט לענייני משפחה את גובה תשלום דמי המזונות אשר על הגברים לשלם עבור ילדיהם לאחר הליך הגירושין. במקרים רבים נוצרו מצבים כלכליים בלתי אפשריים כיוון שהאב נאלץ להעביר את חלק הארי של הכנסותיו לטובת הילדים ולא נותר לו כסף לחיות חיים נורמטיביים. בעקבות המצב האבסורדי רבים מהם לא יכלו לשכור או לרכוש דירות ולכן חזרו לגור אצל ההורים.

הפסיקה החדשה היא מודרנית ומגלה התחשבות רבה בכושר ההשתכרות של האב ויכולותיו הכלכליות לבצע תשלום מזונות לילדים מעל גיל 6. עבור ילדים קטנים יותר לא חל שינוי באופן החישוב לאור ההוצאות הרבות הקיימות בגילאים הצעירים.

החשיבה שמאחורי הפסיקה החדשה

התפיסה ההורית החדשה דוגלת בשוויון, על שני ההורים להעניק זמן זהה וערך כלכלי זהה לילדיהם על פי היכולות הכלכליות של כל אחד מהם. ההחלטה על גובה תשלום מזונות לילדים מעל גיל 6 מתייחסת לילדים עד הגיעם לגיל 15 .

קביעת קריטריונים לגובה התשלום

בעמ"ש 14612-10-16 קבעו השופטים שגובה תשלום מזונות לילדים מעל גיל 6 עבור כל אחד מבני הזוג יקבע על פי כמה קריטריונים שמכלול תוצאותיהם יקבע את הערך הכספי של התשלום.

צרכי הקטינים

אם מדובר בילדים נורמטיביים או יש להם צרכים ייחודיים המעלים את רף ההוצאות עבורם.

יכולותיהם הכלכליות של ההורים

תחשיב הכנסות הקיימות לכל אחד מבני הזוג בנפרד כולל שכר עבודה, רכוש או הכנסה מעסק.

יחס חלוקת העלויות השונות בין שני בני הזוג בהתאם לכושר ההשתכרות וההכנסות של כל אחד מהם.

תיאום זמני שהות זהים אצל כל אחד מההורים, דבר שיוצר חלוקה שווה בנטל הטיפול בילדים בימי החול ובסופי שבוע.

על פי עיקרון טובת הילד הוא תמיד מעל הכול והתחשיבים, ייקבע גובה התשלום החודשי של האב אם בכלל.

תחשיב דמי מזונות על ידי בית המשפט

בעת ביצוע התחשיב, נראים מצבים שבהם האישה משתכרת סכומים גבוהים יותר מהבעל ולכן לאחר עריכת התחשיב מסתבר שלא רק שהגבר אינו אמור לשלם אלא אף נוצר מצב שעליו לתבוע תשלום חודשי מהצד השני לאור שוויון הנטל של הטיפול בילדים.

הוצאות חריגות על פי פסיקה 919

מעבר להוצאות המשפחתיות הרגילות עבור מזון, ביגוד והנעלה קיימות הוצאות נוספות שגם אותן יש לחלק בין הצדדים כמו לדוגמה תשלומים עבור חוגים, קייטנות שיעורים פרטיים והוצאות נוספות הקשורות לחינוך.

חלוקת התשלום בגין סעיף זה במסגרת מזונות לילדים מעל גיל 6 , ישולם על ידי כל אחד מבני הזוג על פי היחס שנקבע בתחשיב בית המשפט, לדוגמה 60 אחוז על ידי אחד מהם ו – 40 אחוז על ידי בן הזוג השני.

הפסיקה החדשה יצרה עולם חדש עבור גברים רבים שנאלצו לשלם בכל חודש סכומים גבוהים שהם מעבר ליכולתם הכלכלית.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *