פעולת ההנקה אמורה להיות נעימה והיא הדרך הטובה ביותר להזין את תינוקך.לא נוצר תחליף המשתווה לחלב אם וזוהי גם הדרך הזולה והזמינה ביותר עבור האם. ולמרות זאת נשים רבות בוחרות שלא להניק עקב קשיים שונים העולים סביב פעולת ההנקה. ראשית חשוב לומר, להרבה מקשיים אלו יש פיתרון לכן מומלץ להתייעץ עם יועצת הנקה מוסמכת ורק כשלא נמצא פיתרון אחר לוותר על ההנקה. לפני שנים רבות כנשים חיו יחדיו בשבטים הן יכלו להביט וללמוד אחת מהשנייה בכל הנוגע לפעולות בסיסיות ובניהן הנקה. בעולם המודרני נחסכת חווית זו מנשים החיות באופן עצמאי והן אינן זוכות להדרכה הטבעית באשר לנושאים אלה. ישנם סיבות רבות להפסקת פעולת ההנקה אך אחת הסיבות הנפוצות היא פטמות סדוקות ופצועות הגורמות לסבל וכאב רק שלא מאפשר להמשיך בפעולת ההנקה. לשם כך נוצרה משחה לפטמות, זוהי משחה מיוחדת שמטרתה היא להוסיף לחות לאיזור הפצוע ולשפר את ההרגשה כך שהאם תוכל להמשיך להניק. משחה לפטמות עשויה מחומרים בטוחים לשימוש הן בזמן הריון והן במהלך תקופת ההנקה. השימוש במשחה במהלך ההנקה מקל באופן משמעותי על הכאב והופך את חווית ההנקה לנעימה יותר. 

משחה לפטמות – פתרון משלים בנוסף לפעולות הכרחיות נוספות 

בנוסף למריחה תכופה של משחה לפטמות יש לתחזק עם פעולות נוספות שאמורות להקל הכאב והקושי:

  1. איוורור איזור החזה – יש לאוורר את האיזור עד כמה שניתן ולהמעיט בשימוש בחזיות, ניתן להשתמש בחלב אם על מנת למרוח על הפצעים מאחר ולחלב אם יש סגולות ריפוי עבור האם והתינוק. אם הנך משתמשת ברפידות הנקה יש להחליפן בתדירות גבוהה.
  2. להימנע מפעולת סיבון – יש להימנע מלסבן את האיזור, פעולה שעלולה להגביר את הגירוי בעור ולהוביל ליובש שיחמיר את הסדקים. 
  3. לבדוק את אחיזת התינוק – תנוחת ההנקה ואחיזת התינוק מושפעת מגורמים רבים לכן יש להתייעץ עם יועצת הנקה על מנת להתאים את התנוחה הנוחה ביותר עבור האם והתינוק.
  4. אופן ההנקה – ממולץ להתחיל בצד הפחות כואב ואז לעבור לצד השני.